Na leśnych ścieżkach....

Witam wszystkich na leśnych ścieżkach!
Jestem samotnikiem wędrującym po lasach z aparatem fotograficznym.Bardzo lubię obserwować i fotografować przyrodę.Kocham lasy!
Na moim blogu znajdziecie przede wszystkim zdjęcia przyrody Pogórza Kaczawskiego na którym mieszkam oraz spostrzeżenia z wędrówek po okolicznych lasach.

Życzę miłego oglądania!
Leśny Ludź

piątek, 24 kwietnia 2009

OSTRZYCA PROBOSZCZOWICKA-REZERWAT PRZYRODY


Ostrzyca,zwana też ze względu na swój kształt "Śląską Fudżijamą".Jedno z najbardziej malowniczych wzgórz w Sudetach.Przypuszcza się,że we wczesnej epoce żelaza był tu słowiański ośrodek kultowy.
Jest ona najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego o wysokości wynosi 501m n.p.m.Leży w południowo-zachodniej części powiatu złotoryjskiego na terenie gminy Pielgrzymka,leśnictwo Proboszczów,woj.dolnośląskie.
W szczytowej części wzgórza utworzono w 1962 roku rezerwat przyrody.Jego powierzchnia wynosi 3,83 ha.Chroni w nim najpiękniejsze w Polsce gołoborze bazaltowe,a także interesujące gatunki roślin.W 1982 roku rezerwat otoczono obszarem chronionego krajobrazu "Ostrzyca Proboszczowicka" o powierzchni 11,9 km kwadratowych.

Ostrzyca posiada wulkaniczny rodowód.Nie jest jednak wygasłym wulkanem,pomimo stożkowatego kształtu.Stanowi jedynie jego wewnętrzną część powstałą ze zniszczenia dużo potężniejszego stożka wulkanicznego.Obecnie wzgórze to fragment komina wulkanu wypełnionego zastygłą lawą-bazaltem.Taką formę nazywa się czopem lub nekiem.Bazalt jest prawie czarną skałą,wykształconą w formie wielobocznych słupów,które powstały wskutek kurczenia się stygnącej magmy.
W szczytowej części Ostrzycy występują unikalne w Polsce gołoborza bazaltowe.Tworzyły się one w wyniku wietrzenia bazaltu w warunkach zimnej pustyni podczas ostatniego zlodowacenia.Rozsadzana przez lód skała rozpadała się na gruz i większe bloki.Całe wzgórze zostało okryte rumowiskiem,na które dzisiaj z trudem wkracza roślinność.


Ostrzyca posiada bogatą i urozmaiconą szatę roślinną,będącą wynikiem specyficznych warunków mikroklimatycznych.W wielogatunkowym lesie porastającym strome stoki rosną: jesiony wyniosłe,klony zwyczajne,,dęby bezszypułkowe,jawory,lipy szerokolistne,wiązy górskie i buki zwyczajne.Pośród płatów gołoborzy można spotkać rachityczne drzewa,których korzenie z trudem wciskają się pomiędzy skały.
Ostrzyca jest znanym stanowiskiem interesujących paproci naskalnych.Rosną tu:zanokcica północna,narecznica samcza,zanokcica skalna,paprotnica krucha,paprotka pospolita i wietlica samcza.

Na stokach występują: irga zwyczajna,konwalia majowa,lilia złotogłów,naparstnica zwyczajna,ciemiężyk białokwiatowy,pięciornik srebrny,czyścica stożyszek,kokoryczka wonna,kokorycz pusta,kokorycz wątła,zawilec żółty,przylaszczka pospolita,przytulia pospolita,perłówka wielokwiatowa i wiele innych.


Do roślin zagrożonych wyginięciem należą: paprotnik kolczasty,oman szlachtawa,wawrzynek wilczełyko,wyka grochowata i zanokcica skalna.
Do niedawna na Ostrzycy miał swoje stanowisko relikt epoki lodowcowej-czosnek sztywny(Allium strictum).Było to jedyne w Polsce miejsce gdzie roślina ta występowała.Dzisiaj uznawana jest za wymarłą.

Turystyczne walory Ostrzycy dostrzeżono w pierwszej połowie XIX wieku.W 1839 roku przystąpiono do zagospodarowania wzgórza.Podjęli się tego zadania właściciele pałacu z pobliskiego Proboszczowa.Prowadzącą ze wsi w kierunku Ostrzycy aleję obsadzono lipami.Wraz ze wzgórzem i parkiem przydworskim miała ona stanowić kompozycyjną całość.W połowie drogi na szczyt wybudowano schronisko-gospodę.Ładny,niski budynek posiadał niewielką werandę z której roztaczały się malownicze widoki.Przy schronisku stały podłużne ławy i stoliki.Gospoda została zniszcona po 1945 roku,dziś tylko można zobaczyć pozostałości fundamentów.

Wejście na szczyt ułatwiało 445 kamiennych schodków wykonanych z bazaltu oraz poręcze.Miejsce widokowe na wierzchołku zabezpieczono barierkami.Jedna ze szczytowych skałek nosiła nazwę; 'Skała Emilii'.Emilia Wiggert-Prentzel była żoną budowniczego schroniska.
Podobnie jak i dzisiaj turyści podziwiali malownicze panoramy Gór Izerskich,Karkonoszy,Pogórza i Gór Kaczawskich.Ten uroczy zakątek Sudetów reklamowały liczne widokówki i turystyczne przewodniki.

W czasie wojny na południowych zboczach Ostrzycy miała swoje stanowiska artyleria niemiecka.Po wojnie w jej okolicach ukrywał się Czarny Janek.
Ze względu na liczne walory przyrodnicze już w 1926 roku objęto Ostrzycę Proboszczowicką ochroną.
W 1992 roku staraniem Wydziału Kultury,Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Legnicy wykonano pełną rekonstrukcję schodków prowadzących na Ostrzycę.Po wielu latach otrzymały one pierwotny wygląd.
Pod kątem turystycznym zagospodarowano łąkę biwakową u stóp wzgórza.Na Ostrzycę wiodą dwa szlaki turystyczne- żółty "Szlak Wygasłych Wulkanów" i zielony "Szlak Zamków Piastowskich".

Dzisiaj Ostrzyca dalej jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.Jeśli chodzi o mnie to jest to moja ulubiona góra,miejsce gdzie lubię wędrować,fotografować,rozmyślać.Warto się na nią wybrać.Nacieszyć oczy pięknymi widokami,odetchnąć i porozmyślać.Nie tylko 'zaliczyć szczyt' ale poobserwować przyrodę i zapoznać się z nią bliżej.Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam! :)

3 komentarze:

plagwitz pisze...

niesamowity gość ,myślałem że to "zwykły ochroniarz " atu prosze prawdziwy "Leśny Ludź"pozdrawiam i oby tak dalej .Fajnie że ktoś ukazuje piękno ostrzycy,tylko szkoda że my Polacy nie potrafimy jej wypromować ,bo kiedyś był odwiedzana niczym Śnieżka oczy świadczy dawne schronisko,gospoda itd.

plagwitz pisze...

Fajna stronka !a ja myślałem że on jest zwykłym ochroniarzem,gratuluje i pozdrawiam !.Dobrze że ktoś dostrzega piękno tej magicznej góry ,szkoda tylko że my Polacy nie potrafimy jej wykorzystać !Dawniej była oblegana niczym Śnieżka ,było tam schronisko ,gospoda itd .Przemek -też leśny i rowerowy Ludź

Anonimowy pisze...

Ciekawa strona i ciekawy człowiek.Ten gość to ochroniarz z biedronki.Często widziany na szlaku,zawsze z rowerem lub aparatem niczym leśny paparazzzi. Kiedyś moja koleżanka w lesie się go przestraszyła a on siedział w krzakach i obserwował bociany.Joel do zobaczenia na szlaku-pozdrawiam ACHTUNG...:-)

Cis

Cis
600-letni cis w Bystrzycy